Miért szükséges szakember?
A hidegburkolás könnyű feladatnak tűnik. Adott a felület, megvásároljuk hozzá a számunkra szükséges lapokat. Ragasztót is képesek vagyunk beszerezni. Aki egy kicsi esztétikai érzékkel rendelkezik, és megvan benne az alapvető tettvágy, vagy esetleg spórolni akar az építkezésen, illetve felújításon, az gondolhatja azt, minek fizessen szakembernek, amikor ő is le tudja ragasztani a lapokat, nem egy nagy feladat. Sokan meg is teszik, később néhányan meg is bánják.
Mielőtt nekiállnánk saját magunk a burkolásnak, végiggondoltuk-e azt, hogy ez a burkolat hosszú évekre készül. Mi fogjuk évekig nézni, mi fogunk rajta évekig járni. Rosszabb esetben mi fogjuk fizetni a szakembert, akit a későbbiek folyamán kénytelenek leszünk megbízni a javítási munkálatokkal. Nem beszélve arról, hogy a szerszámokat is be kell szereznünk, amit valószinű csak egyszer fogunk használni. Nem hiszem, hogy ezt alaposan végiggondoltuk, hiszen akkor nem állnánk neki.
Miért nem állunk neki összeszerelni egy televíziót, ahelyett, hogy vásárolunk egyet az üzletben? Miért nem készítjük bútorainkat, ruházatunkat mi magunk? Pedig olcsóbb lenne. Sorolhatnám még oldalakon keresztül, hogy mi minden lenne sokkal olcsóbb, ha mi magunk készítenénk el, de a közös mindben ugyanaz, mert szakmai hozzáértést kíván. Lehetséges, hogy képesek vagyunk rá, hogy ezeket létrehozzuk, de nem valószínű, hogy minőség és esztétika szempontjából ugyanazt az eredményt érjük el, mint a megvásárolt dolgok esetében.
A hidegburkolás is alapos szakmai hozzáértést kíván. A burkoló tudja, hogy mely anyagok mikkel érintkezhetnek, mi kivitelezhető és mi nem, továbbá olyan apróságok, mint például egy anyag alig látható elszíneződése, vagy egy apró hajszálrepedés, több információval szolgálnak számára, a nem szakmabeli pedig észre sem veszi. Sajnos sok olyan esetet láttam, ahol a lelkes építkező nem értette, hogy pár hónappal a burkolás után miért pattannak fel a lapok, miért repednek meg a csempék a falon, miért billeg a járólap a lába alatt, vagy miért pattog ki a fuga, amikor ő mindent megtett.
Az anyagok és különböző szerkezeti ismeretek olyan mértékűek, hogy teljes rálátást kívánnak. Még egy szakmabelinek is folyamatosan képeznie kell magát, hiszen folyamatos fejlesztés alatt állnak a segédanyagok. Ezeket az információkat megtaláljuk, el is olvashatjuk, de az úgynevezett szakmai rutint nem tudjuk leírt anyagokból megszerezni. Ezért azt javaslom, ha hosszútávra tervezünk burkolatot, mindenképpen képzett és gyakorlattal rendelkező hidegburkolóval végeztessük el a munkát. |