Burkolatcsere a bontástól a fugázásig
Amikor úgy döntünk, hogy régi, már unalmas fürdőszobánkat felújítjuk, egy viszonylag hosszú és kényelmetlen procedúrába kezdünk. De vállaljuk mindezt azért, hogy az új fürdőnk sokáig szép és problémamentes legyen, sok esetben a lakás egyetlen nyugodt része ahol a gondolatainkba merülhetünk, kipihenve a nap fáradalmait!
Hogy ez tényleg így legyen, érdemes a felújítás megkezdése előtt megtervezni, átgondolni mit mivel és hogyan készítsünk. Ehhez szeretnék most egy kis segítséget nyújtani.
Az első és legfontosabb lépés talán, hogy kiválasszuk a szakmailag felkészült, megbízható kivitelezőt.
A második, hasonlóan fontos lépés a megfelelő segédanyag kiválasztása,
Jó, hogyha előre kiválasztjuk a burkolólapokat, mert ezek anyagának és méretének ismeretében kaphatunk helyes és költséghatékony segédanyagot. Ha megvan a kivitelezőnk, megvannak a burkoló lapok és szaniterek, kezdődhet a munka!
Első lépés a megfelelő alapfelület kialakítása. Ez is nagyon fontos és sokféle lehet. Ha cseréltük a víz és elektromos vezetékeket a falban, akkor valószínű, hogy jobb, ha lebontjuk a régi burkolatot a teljes felületen. Ilyenkor vakolással készítünk megfelelően sík és hordképes alapfelületet, ill. a járó felületen esztrich betont alkalmazunk.
Ha viszont nem lettek cserélve a vezetékek, és a meglévő burkolás megfelelő tapadású az aljzathoz és megfelelően síklapú, akkor rá lehet tenni az új burkolatot. Ehhez az első és fontos lépés a meglévő felület zsírtalanítása, takarítása! A takarítás megszáradása után el lehet készíteni az alapozást. Ha vakolt felületre dolgozunk, akkor pedig nedvszívó felületre alkalmas alapozót használunk.
Az alapozók kötési idejét minden esetben ki kell várni, és csak ez után folytathatjuk a munkát! Ahol nagyobb mennyiségben fog érintkezni a falfelülettel vagy a padlóval a víz, ott feltétlen kenhető szigetelést kell beépítenünk, ha nem szeretnénk, hogy a felületek és a burkolatok a víz bejutása miatt később károsodjanak. Ilyen helyek a zuhany kabin alja, oldala, a fürdőkád melletti falfelület, vagy akár a fürdőszoba teljes padlófelülete
A szigetelés kötésidejének kivárása után kezdődhet a burkolat felragasztása, a burkoló lap méretétől és anyagától függő ragasztóval. Lehetőség van gyors kötésű ragasztók használatára, amikkel lerövidül a felújítás ideje.
A burkolat leragasztása utáni művelet a fugázás. Ne feledjük a negatív sarkok, anyagváltások rugalmas hézagkitöltését.
A vízvezeték szerelő még felrakja a csaptelepeket és a fugázó anyag kötésidejének kivárása után használatba is vehetjük az új fürdőnket!
A nem végig gondolt, „Hűbele Balázs” módjára készülő felújítás sok felesleges problémájától mentjük meg magunkat, ha időben kitaláljuk, milyen burkolatot szeretnénk, és ehhez a legjobb segédanyagot és szakembert választjuk!
|