Hasznos tanácsok
Minden vásárlónknak javasoljuk a következő tudnivalók áttanulmányozását.
A mázas falilapok csak belső téri falburkolásra alkalmasak. A padlóburkolók alkalmasak lakások belső helyiségeibe nem fagyálló minőségben és lakások külső tereinek burkolására fagyálló minőségben.
A különböző mázféleségek felhasználási területe a kopás szempontjából korlátozott. A lapok fényes felületének színváltozással nem járó mattulása nem minősül kopásnak. Ügyeljen a kopási osztálynak megfelelő felhasználásra.
Az egyes kopásállósági fokozatok jelentése a következő:
PEI I. Lakások kopásnak kevésbé kitett belső helyiségeibe (fürdőszobák), ahol tiszta puhatalpú cipővel közlekednek és a közlekedők száma kevés.
PEI II. A lakás kisebb forgalmú helyein pl. fürdőszobában vagy hálószobában történő használatra., ahol a közlekedők száma viszonylag kevés.
PEI III . A lakás belső téri helyiségeinek burkolására (előszoba, konyha, folyosó), kivéve az intenzív forgalmú helyeket pl. bejárati zóna. Kopásnak jobban kitett helyiségbe csak akkor építhetők be, ha az erősen koptató szennyeződések pl. homok, sár lakásba történő bevitele elkerülhető, és ahol az utcai cipő használata nem jellemző.
PEI IV. A lakás bármely részén, ill. középületben kis forgalmú közösségi terek burkolására.
PEI V. A lakás bármely részén ill. középületben történő használatra. Rendkívül magas igénybevételnek kitett helyiségek pl. folyosók, várótermek , üzlethelyiségek, éttermek, irodák burkolására kiválóan alkalmas.
A kőagyag (gres) burkolólapok mindegyike kimagasló tulajdonságokkal rendelkezik. Általában magas felületi keménységűek (MOHS 6-7), mázatlan kivitelben a lap teljes rétege azonos színű, így kisebb sérülés sem látszik meg rajta, mivel nincs máz ami lekophatna, így intenzív forgalmú helyiségek padlózataként is kiválóan alkalmazható, sőt akár ipari felhasználásra is alkalmas. Ezeket a burkolólapokat óvni kell a foltosodást okozó vegyi és egyéb szennyeződésektől (olaj, zsír, festék, stb.). A rákerült ilyen szennyeződést azonnal el kell távolítani.
Folyamatban a burkolás A burkolat habarcsba ágyazással és ragasztással egyaránt elkészíthető. Megfelelő és időtálló burkolat elkészítése érdekében javasoljuk, hogy a burkolást szakemberrel végeztesse. A lapburkolatok kivitelezésénél a hatályos MSZ-04-803-13 "Épületek és Épületszerkezetek. Lapburkolatok." című előírásban foglaltakat kell figyelembe venni. A burkolat lerakása előtt meg kell vizsgálni az aljzat minőségét. Jó burkolat készítésénél döntő fontosságú az aljzat szilárdsága, tisztasága, felületi simasága, tapadóképessége.
Ragasztással történő burkolatkészítésnél tartsa be a ragasztóanyagra vonatkozó használati utasítást és biztonsági előírásokat. A kész burkolatot 24 órán keresztül a nedvességtől, 5-7 napig a fagytól és a túl gyors kiszáradás elkerülése érdekében a tűző napsugárzástól óvni kell.
Padlóburkolatoknál ajánlott, hogy a lapok között 4-5 mm széles fuga legyen. Nagyobb felületek burkolása esetén 15-20 m2-enként 9-10 mm dilatációs hézagot kell hagyni egészen az aljzatbetonig.
Felhívjuk a figyelmét arra, hogy külső térben történő burkolásnál a fagyálló burkolólapok önmagukban a kivitelezett burkolat fagyállóságát nem biztosítják. Fagyálló burkolatot és rétegrendjét szakemberrel kell megterveztetni és kiviteleztetni, különös gondot fordítva az aljzat minőségére, a pára és csapadékvíz elleni szigetelésre, tágulási hézagokra, a lejtésre, az ágyazó és hézagoló anyagok minőségére (műgyanta erősítésű, cementbázisú, vagy műgyanta ágyazó- és hézagolóhabarcs, legalább C12 minőségű aljzatbeton, üregmentes lerakás, min. 8 mm lapok közti hézagszélesség, 14m2-ként tágulási hézag, melyet az aljzaton is át kell vezetni).
Padlófűtéses felület burkolásához külön szakismeret szükséges, a burkolatot a padlófűtő rendszerrel együtt kell tervezni!
Az általunk egyszerűen csempének, padlólapnak titulált lapok a gyártási technológia alapján a B csoportba, azaz a szárazon sajtolt - más néven préselt kerámiák közé tartoznak. Ezeket a burkolatokat a vízfelvétel alapján a következő csoportokba sorolhatjuk:
BIII E>10% - falicsempék, 10% feletti vízfelvétellel
BIIb - 6%BIIa 3%BIb 0,5%B1a E<=0,5% - kőporcelán, kőagyag, vagy ismertebb nevükön gres lapok
A vízfelvétel alapvetően az alapanyag minőségétől, a préselés során alkalmazott nyomástól és az égetés jellemzőitől függ. Nagyvonalakban elmondható, hogy az adott burkolólapot a sajtolás után minél jobban (minél hosszabb ideig és minél magasabb hőfokon) égetik ki, annál tömörebb, homogénebb lesz, úgymond atomizálódik, ezáltal a vízfelvétele is kisebb lesz. A porózusabb magasabb vízfelvételű lapokat falburkolásra használják, vagy alacsonyabb minőségű padlóburkolatokat készítenek belőle. |